Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Yaşa ve Yüzde Kaçına Verilir?

Taşıt kredisi başvuru şartları, ihtiyaç kredisine oranla daha farklıdır. Çünkü taşıt kredisinde ipotek konulabilecek bir mülk bulunmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarımızda bankalardan kullandığımız ihtiyaç kredisinden sonra en çok başvuru yapılan kredi türü taşıt kredisidir. Taşıt kredisi elinde nakit olmayan peşinatsız araba almak isteyen kişiler veya bir kısmına kredi çekmek isteyen kişiler için uygundur. 0 veya 2.el araç alırken araç aldığınız bayi veya galeri tarafından tamamına kredi çıkartılır veya peşinatsız senetle araba satın alma imkanı sunulur. 5 yaşına kadar kredi çıkarıldığı gibi bazı bankalarda araç 8 yaşına kadar kredi verilebiliyor. 2008, 2010, 2011, 2012 ve 2013 model araçlar için kredi çıkar mı sorularına cevap bulacaksınız. Taşıt kredisi almak için bazı şartlar gerekiyor bu şartlarla birlikte taşıt kredisi kaç yaşa kadar çıkar, banka araç kredisi yüzde kaçına veriliyor gibi soruları merak eden okurlarımız için yanıtlıyoruz.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi nasıl çekilir, en uygun taşıt kredisi hangi bankada konuları kredi ile yeni araç alacak kişilerin bilmesi gereken detaylardır. Taşıt kredisi diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi öncelikle en uygun taşıt kredisi faiz oranı veren banka araştırılarak şartlarıda göz önünde bulundurularak en yakın şubeye başvuru yapılır. Her bankanın şartları aynı değildir bir banka 10 yaşında araca kredi verebilirken diğer banka 15 yaşında araca kredi onaylayabilir. Araç kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka en ucuz taşıt kredisi faiz oranları hesaplanmalı ve öncelikle müşterisi olduğunuz banka tercih edilmelidir. Ayrıca İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya gibi büyük illerde araba satan galeriler wowwo, koçfinans, aktifbank gibi kurumlarla çalıştığı için senetle araba almayı tercih ederseniz daha esnek şartlarda ancak daha yüksek faiz oranlarıyla isterseniz tamamına kredi çıkarabiliyor.

İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Çıkar?

Taşıt kredisi günümüzde en çok kullanılan kredilerden biridir. Gerek sıfır gerekse de 2. el araç alımları için mevcut birikimleri yeterli olmayan kişiler, bankalardan araç kredisi çekerek istedikleri aracı satın alabilmektedir. 2. el araç alımı için çekilecek kredilerde ise bankalar araçlara yaş sınırı şartı koymaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde olan araçlar için 2. el araç kredisi kullanımı yapılamamaktadır.

İkinci El Araba Kredisi İçin Araç Yaş Şartı Nedir?

2. el araç kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi notları yüksek olmalıdır. Kredi notu düşük olan ya da daha önce ödemediği borçları nedeniyle haklarında yasal takip başlatılan kişiler 2. el araç kredisi alamazlar.

Bankalar 2. el araç alacak olan kişilerden kredi çekme adına bilinen evrakların yanında, satın alınacak olan aracın yaşının da belirledikleri sınırda olmasını şart koşmaktadır. Kredi çekmek için diğer tüm evraklarınız hazır ve eksiksiz olsa dahi, satın alacağınız aracın yaşının bankanın belirlediği sınırın üzerinde olması halinde kredi çekmeniz mümkün olmamaktadır.

2. el oto kredisi için en fazla vade sayısı 48 aydır. 48 aydan daha fazla vade ile 2. el araç kredi çekmeniz mümkün değildir. En fazla vade sayısı yanında kredi şartlarından bir diğeri de satın alınacak 2. el aracın yaşıdır. Bankalar genellikle 5 yaşına kadar olan araçlar için ikinci el araç kredisi kullandırmaktadır. Bunun yanı sıra bazı bankalarda yaş sınırının daha fazla olduğunu da belirtelim.

Şekerbank 15 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi vermektedir. Şekerbank’ın bu sınırı bankalar arasındaki en üst yaş sınırı olarak dikkat çekmektedir. Finansbank, Vakıfbank ve ING Bank da müşterilerine, 8 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi vermektedir.

Taşıt Kredisi Hangi Araçlara Verilir?

Bankaların çoğunlukla 5 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi verdiğini belirtmiştik. Bunun haricinde 8 yaşına kadar olan araçlar için de kredi verilmektedir. 8 yaşına kadar olan araçlar için kredi veren bazı bankalar 5 yaşına kadar olan araçlar için 48 ay vade imkanı ile bu kredinin alınmasını sağlamaktadır. Araç yaşının 6 ile 8 arasında olması durumunda kullanılacak olan 2. el araç kredisi için vade sayısı daha az olmaktadır. Aracın 5 yaşını geçtiği her yıl için, vade sayısı da o oranda azalmaktadır. 5 yaşındaki bir araç için kullanacağınız krediye 48 ay vade yapılırken, 6 yaşındaki bir araç için vade sayısı 36 ay, 7 yaşındaki bir araç için ise vade sayısı 24 ay olmaktadır. 2. el araç kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta budur.

Vade sayılarının yanında faiz oranları da bankadan bankaya değişmektedir. Faiz oranlarındaki küçük farklar, toplamda ödeyeceğiniz tutar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Vade sayısı ve faiz oranı dışında, bankaların kredi çekecek kişiler için çıkarttığı dosya masrafı gibi masraflar da bulunmaktadır. Bu masraflar da bankadan bankaya değişen tutarlarda olmaktadır. Kredi çekiminden önce bu masrafların ne kadar olduğunu da bankaların şartlarını karşılaştırırken göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bankalar satın alacağınız 2. el aracı rehin ettirmektedir. Bazı bankalar kredi çekim talebiniz için kefil talep ederken bazı bankalarda kefilsiz olarak kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. Araç yaşı bankanın belirlediği sınırlarda olan ve kredi notu yüksek olan kişiler, kolaylıkla 2. el araç kredisi alabilmektedir.

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi kampanyaları arasından iyi bir kampanya bulup bu krediye başvuru yapabilirsiniz. Başvurudan önce ise taşımanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Taşıt kredisi şartları şöyledir:

  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • En az 6 ay bir firmada sigortalı olmak,
  • Kredi notunun en az 1000 puan üstünde olması,
  • Son 5 yıl içerisinde hacizlik bir durum ile karşılaşılmaması.

Bu şartlar en temel şartlar olup bunlar sağlandıktan sonra taşıt kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir