BankalarKredi

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama Öğrenme


Merkez bankası kredi notu sorgulama nasıl yapılır, merkez bankası kredi notumu nasıl yükseltebilirim? Kredi çekerken taksitle ev, araba, motorsiklet alırken hatta araç kiralama yaparken bile kredi notu önemli bir göstergedir. Kredi notu yüksek olan kişiler kolayca kredi onayı alabiliyorken kredi notu riskli durumda olan düşük puana sahip kişiler bankalar kredi vermiyor ne yapmalıyım, kredi notumu nasıl yükseltirim sorularını soruyor. Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi, kredi notumu nasıl öğrenebilirim ücretsiz sorgulama nasıl yapılır?

Öncelikle kredi notu nedir bilmeyenler için kısaca anlatalım. Kredi notu bankaların ortak altyapı ile kayıt altında tuttuğu ve sürekli güncellediği finansal risk puanınızdır. Bu puan 0 ila 1900 arasında belirlenmektedir. Puanınız şu şekilde oluşur; geçmiş kredi ödemeleriniz, şuanki borç durumunuz, düzenli kredi kartı ödemeleriniz ve birkaç diğer faktörün birleşimi olarak kredi notunuz oluşur. Bankaların ortak kullanımında bulunan bu puan yine onlardan kredi çekmek istediğinizde, kredi kartı başvurusu yaptığınızda kontrol edilir. Hatta son dönemde araç kiralama gibi özel bazı şirketlerde size hizmet vermeden önce kredi notunuzu sorgulamaktadır. Yazının devamında merkez bankası kredi notunu öğrenmek, KKB notu güncelleme, merkez bankası kredi notu düzeltme, kredi notu yükseltme gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulamasının ana nedeni sizin daha önce kara listeye dahil olup olmadığınız, ödemeleriniz gününde ve eksik yapıp yapmadığınız ve güncel borç durumunuzuna bakılıp risk analizi yapılmasıdır. Örneğin kara listeye girmiş sicili bozuk bir vatandaş kolayca ayıklanabilir ve 5 yıl boyunca silinmeyen kara liste uygulaması sayesinde o kişi ile iş yapacak firmalar riskini biraz daha azaltabilir.

Birçok finansal işlemlerinizde özellikle banka kredi verirken, risk durumunuzu görmek için kredi notunuzu kontrol eder, ve risk raporunuzada göz atar. Aynı şekilde bireysel kredi notunu sizde sorgulayabilirsiniz. Şu an kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemleri Findeks üzerinden gerçekleşmektedir. Findeks ücreti 2019 yılı itibarıyla KDV dahil 6,49 TL’dir.
Bu nedenle vatandaşlar ücretsiz kredi notu sorgulama ve öğrenme yollarını aramaktadır. Bu işleme merkez bankası kredi notu sorgulama denmektedir.

Merkez Bankası Kredi Notu Güncelleme

Kredi notunuz belirlenirken son 5 yıl içindeki tüm finansal hareketleriniz baz alınır. Dolayısıyla düşük puanda olan veya kara listede olan kişiler kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu sormaktadır. Kredi notu düzenli ödemeler, daha fazla kredi çekimi ve kapanması son olarak güncel borç durumunuzun düşmesi ile güncellenir. Bu işlemlerin belirli bir süresi yoktur ancak kredi notunun pozitif veya negatif olarak hızlı bir şekilde güncellendiğini söyleyebiliriz. Merkez bankası kredi notu düzeltme işlemide bu şekilde olur.

Sponsorlu Reklamlar

E-Devlet İle Ücretsiz Kredi Notu Sorgulaması
Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?
Kredigo Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar 2019

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir